فیزیوتراپی در دوران بارداری

فیزیوتراپی در دوران بارداری

در دوران بارداري، بدن خانم دچار تغييراتی مي‌شود که مهم‌ترين آنها تغييرات هورموني و فيزيکي است كه موجب تغيير در قدرت ليگامان‌ها و شل‌شدن و افزايش انعطاف‌پذيري مفاصل بدن شود.

این تغییرات برای آمادگی بدن به منظور نگهداري جنين در حال رشد در شکم انجام می گیرد که می تواند با بروز کمردرد در دوران بارداری همراه شود.

خانم ها کمردرد را در دوران قاعدگی نیز به دلیل تغییرات هورمونی تجربه می کنند.

با رشد و قرار گیری جنین در قسمت جلويي ستون فقرات، مرکز ثقل بدن مادر تغییر یافته و اين عامل به همراه سایر تغییرات طبیعی این دوره سبب بروز کمردرد بخصوص در اواخر بارداری می شود.

تحقیقات نشان می دهند که بروز کمردرد در دوران بارداری در زنانی که در دوران قاعدگی نیز دچار کمردرد می شده اند شیوع بیشتری دارد.

بر اساس بررسی های انجام گرفته اغلب خانم هابی بارداری در دوران بارداری درجاتی از کمردرد را تجربه می کنند.

فیزیوتراپی در دوران بارداری

فیزیوتراپی در دوران بارداری

کمردرد دوران بارداري مشکل شايعي است که به علت تغييرات فيزيکي بدن در دوران ایجاد شده و با انجام تمرینات مناسب و اصلاح وضعيت بدن که توسط فیزیوتراپیست تجویز و انجام می گیرد قابل درمان است.

در واقع فیزیوتراپی موثرترین و بی ضرر ترین درمان کمردرد و مشکلات مفصلی در دوران بارداری است.

ويژگي مهم درمان‌ هاي فيزيوتراپي این است که به‌طور موضعي استفاده شده و به همین دلیل کم ترین عوارض را در پی دارند.

فیزیوتراپی همچنین می‌تواند به عنوان یک راهکار پیشگیری مناسب از مشکلات دوران بارداری استفاده شود.

به توصیه بسیاری از متخصصان آموزش تمرینات تخصصی فیزیوتراپی توسط فیزیوتراپیست در سه دوره قبل، حین و پس از بارداری ضروری است.

درمان با اشعه مادون قرمز يا کيسه‌ هاي گرم که با ایجاد گرمای سطحی و موضعی همراه بوده و در کاهش درد موثرند هیچ گونه عوارضی برای مادر و جنین در پی ندارند.

گرمای سطحی سبب بهبود گردش خون، رفع گرفتگی عضلات و تسکین درد می شود.

ماساژ ملايم و نرمش های مخصوصی که توسط فیزیوتراپیست آموزش داده می شود به نحو موثری در کاهش مشکلات دوران بارداری همچون کمردرد موثر است.

بی اختیاری ادرار نیز یکی از مشکلات شایع دوران بادراری است که فیزیوتراپی در درمان این مشکل نیز کمک کننده است.
فیزیوتراپیست با استفاده از متدهای درمانی مانند بیوفیدبک و آموزش تمرینات تخصص کف لگن کمک زیادی به درمان این مشکل در خانم باردار می کند.

البته تحريک‌ هاي الکتريکي که به‌عنوان درمان ضد درد استفاده مي‌شوند در ناحيه شکم يا مناطقي که ممکن است موجب انقباض رحم بشوند، نبايد توسط فیزیوتراپیست استفاده شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *