دلایل درد پا و روش های درمان

درد پا یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده اند که در بسیاری از موارد، درد پا تنها به دلیل نامناسب بودن كفش ایجاد شده است.

استفاده از كفش‌ های تنگ و نوک تیز سبب وارد شدن فشار غیر طبیعی به انگشتان و پا شده که این امر می تواند منجر به درد پا شود.

اضافه وزن، ایستادن و راه رفتن به مدت طولانی و زیاد بودن قوس کف پا می توان سبب التهاب کف پا و بروز درد در پاشنه و قوس پا می شود.

سایر دلایل درد پا

خار پاشنه نیز از شایع ترین دلایل درد پا است که به دلیل وجود زائده استخوانی در استخوان پاشنه پا رخ می دهد و فیزیوتراپی و شاک ویو تراپی یکی از درمانی های اصلی آن است.

نقرس نوع بیماری روماتیسمی است که به دلیل تجمع کریستال اوریک اسید در مفاصل بدن که در اغلب موارد در انگشتان پا می باشد رخ می دهد و از شایع ترین دلایل درد پا است.

میخچه، پینه شست پا، برآمدگی پاشنه، فرو رفتگی ناخن در گوشت و نوروم مورتون از عوارض پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه بلند هستند که همراه با درد پا دیده می شوند.

نوروم مورتون عارضه ای است که با درد شدید بین انگشتان سوم و چهارم پا در اثر تحت فشار قرار گرفتن عصب کف پا رخ می دهد.

التهاب غلاف كف‌ پایی در اثر استفاده بیش از حد از غلافی كه از پاشنه تا جلو پا كشیده شده است رخ می دهد.
این عارضه گاهی نیز به رسوب كلسیم و التهاب استخوان پاشنه منجر می‌شود.

زگیل كف‌ پا كه به علت یک عفونت ویروسی رخ می دهد از دلایل درد پا است که اغلب در کف پا احساس می شود و راه رفتن را برای فرد دشوار می کند.

شكستگی‌ های استخوانی نیز از دلایل شایع درد پا هستند که باعث بروز تورم در جلو پا و پشت انگشتان پا می شوند.

واكنش های آلرژیک نیز از دلایل درد پا هستند که به دلیل حساسیت به رنگ یا جنس كفش و جوراب رخ می دهد و موجب محدودیت گردش خون و درد کف پا می شوند.

درمان درد پا

در طول روز هر زمان که می توانید پای خود را با آب گرم ماساژ دهید.

تا زمانی که درد وجود دارد سعی کنید از کفش استفاده نکنید و در صورتی که مجبور به استفاده از کفش هستید سعی کنید پای خود را در زمان هایی از روز که برایتان مقدور است از کفش خارج کنید تا فشار کمتری به پایتان وارد شود.

قرار دادن پاها در زمان های کوتاه ۱۰ دقیقه ای در آب گرم می تواند به تسکین درد و ناراحتی پا کمک کند.

ماساژ دادن روزانه پا نیز در تسكین درد پای افرادی که در روز به مدت طولانی به حالت ایستاده هستند مانند فروشندگان مفید است.

دراز کشیده و پاها را بالاتر از سطح بدنتان قرار دهید، این كار سبب برگشت مایعات جمع شده در پا و کاهش درد و تورم پا می شود.

اگر احساس میکنید کفش تان مناسب نیست آن ها را عوض کنید و حتی الامکان از کفش های طبی و پاشنه مناسب استفاده کنید.

در هنگام خرید کفش به جای توجه بیش از حد به زیبایی کفش مناسب بودن، استاندارد بودن و راحتی کفش برای پا را در نظر داشته باشید.

هیچ گاه کفش های تنگ را به امید بزرگ شدن و افزایش سایز در آینده نخرید چرا که سبب بروز درد و آسیب به انگشتان پا می شود.

کفش های بند دار با پاشنه مناسب و جنس قابل تهویه هوا مناسب ترین نوع کفش برای پیشگیری از آسیب هایی هستند که در اثر پوشیدن کفش نامناسب به کف پا وارد می شوند.

ورزش های مخصوص کششی و تقویتی مخصوص پاها را می توانید تحت نظر فیزیوتراپیست خود بطور منظم انجام دهید تا احتمال آسیب دیدگی پاها به حداقل برسد.

برای مشاوره فیزیوتراپی و رزرو نوبت فیزیوتراپی در کللینیک فیزیوتراپی تن آسا با این شماره ها در تماس باشید : ۰۹۱۶۱۱۶۴۰۱۶ – ۰۶۱۳۳۹۱۱۲۸۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *