ام اس و فیزیوتراپی آن

ام اس و فیزیوتراپی آن

مالتيپل اسکلروزیس یا همان ام اس عارضه ای است که در اثر آسیب سیستم عصبی مرکزی رخ می دهد.

در این بیماری سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های عصبی حمله کرده و منجر به بروز عوارضی همچون اختلال و ضعف در کنترل و قدرت عضلات، اختلال در تعادل و حرکت، اختلال در عملکرد ذهني مانند فرآيند شناخت و عواطف اختلال حس و اختلالات بینایی می شود.

در این بیماری غلاف میلین (پوششی که برخی سلول های عصبی را در برگرفته) تخریب شده که نتیجه آن اختلال و مشکل در انتقال پيام عصبي در سلول عصبي است.

این بیماری خود ایمنی در افراد جوان و بخصوص زنان شیوع بیشتری نسبت به سایر افراد دارد.

علت اصلي بروز بیماری ام اس تاکنون ناشناخته است ولی ممکن است عوامل ژنتيک نیز در بروز آن نقش داشته باشند چرا که احتمال اینکه فرزند افراد مبتلا به ام اس دچار این بیماری شود بیش از سایر افراد است.

ايجاد اختلال در سيستم ايمني که در سنين بالاتر رخ می دهد می تواند زمینه ساز شعله ور شدن این بیماری و علائم آن در بزرگسالی و اغفرادی که در معرض خطر آن هستند گردد.

علائم و عوارض ام اس بسته به این که کدام قسمت از مغز يا طناب نخاعي درگير بیماری شده باشند متفاوت خواهد بود.

علائم در بیشتر افراد بصورت دوره ای دیده می شود، به این صورت که در دوره ای کوتاه علائم شعله ور شده و در مدتی طولانی تر پس از آن علائم فروکش می کند.

حتی ممکن است بيماري سال ها بدون علامت باقي بماند در حالي که بيمار ديگري طي دوره اي کوتاه بطور مکرر دچار حملات شدید بیماری شود.

در بيماراني که مبتلا به نوع خفيف بيماري مي باشند ممکن است اختلالي در کارهاي روزمره بوجود نيايد در حالي که ابتلا به انواع شديد آن ممکن است موجب اختلال جدی در تحصیل، فعالیت های شغلی و حتی زندگی روزمره مبتلایان شود.

پزشکان اغلب زمانی ابتلا به ام اس را مطرح می کنند که بيش از يک منطقه از بدن درگير شده باشد.

در بيماران مبتلا به این بیماری تصاوير ام آر آی اغلب شامل ضايعاتي در بيش از يک منطقه از سيستم اعصاب مرکزي مي باشد.

فیزیوتراپی بخش مهم

مطالب مرتبط